Przechadzając się pomiędzy półkami biblioteki, moją uwagę przykuło nazwisko autora, profesora Zimbardo. Wykładowca Uniwersytetu Stanforda jest przede wszystkim znany ze swojego głośnego doświadczenia w którym podzielił grupę studentów na strażników i więźniów, całość wymknęła się spod kontroli i przewidziany eksperyment zamiast dwóch tygodni, trwał niespełna 6 dni. Pomyślałam wtedy, że książka jego autorstwa pewnie będzie dobra, albo inaczej, można od niej oczekiwać czegoś więcej.

„Paradoks czasu” podejmuje tematykę postrzegania czasu, jaki wpływ na naszą perspektywę ma wiara w której zostaliśmy wychowani, położenie geograficzne miejsca gdzie żyjemy, nasze dzieciństwo i np. fakt czy jesteśmy zamachowcami samobójcami, czy też nie, ostatecznie wyjaśniając, iż najlepiej dla nas samych jest być „przyszłościowcem” lub się w niego przekształcić. Każde dziecko żyje teraźniejszością nie wybiegając za bardzo do przodu, dlatego np. kopie piłkę całymi dniami albo gapi się godzinami w kałużę nie rozmyślając za wiele nad wyborem funduszu emerytalnego. Część ludzi pozostaje w obszarze teraźniejszości, część, natomiast przestawia się na myślenie o przyszłości, co jest słuszną drogą. Panowie Boyd i Zimbardo w sposób bardzo przystępny i rzeczowy przedstawiają proste ćwiczenia jak zorientować się na przyszłość, jak rozprawić się z pesymistycznym postrzeganiem przeszłości (jeśli takie występuje) oraz tłumaczą jak bardzo nasze myślenie ma wpływ na jakość życia.

Co pozostało we mnie po przeczytaniu tej lektury? Oprócz szerszego zapoznania się z tematem czasu i jego postrzegania, oraz tego jak bardzo nasz stosunek do czasu ma wpływ na całe nasze życie, na wpadanie w nałogi, tworzenie długów, tego czy jesteśmy szczupli czy grubi, czy myjemy wieczorem zęby czy pomijamy ten obowiązek, to jednak nawiększe spustoszenie w mojej głowie pozostawiła myśl, że nasz czas jest tak bardzo ograniczony, nie da się go dokupić, zaoszczędzić albo przechować na później. Dlatego bardzo polecam „Paradoks czasu”, a swoją notatkę zakończę nieśmierlnym:

zyj-i-napierdalaj-136393572536

 

Dla dociekliwych podaję link pod którym znajduje się test prof. Zimbardo, dzięki któremu możemy zdiagnozować nasze postrzeganie czasu i kim aktualnie jesteśmy: http://www.thetimeparadox.com/zimbardo-time-perspective-inventory/

This article has 2 comments

  1. maugomaugo

    oglądałam z nim wywiad, bodajże na TVP Info czy innym tego typu kanale i właśnie bardzo zainteresowala mnie ta tematyka. zapomniałam i o książce i o Zimbardo, aż do teraz, kiedy trafiłam na Twój post. Dzięki! (gdzieś oczywiście zapisałam sobie tytuł książki wtedy, ale też oczywiste jest, że karteczka się zapodziala i po autorze i tytule ślad zaginął… ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *